יום רביעי, 18 בפברואר 2009

סיפור חיי סבא עובדיה שזרסבא עובדיה שזר נולד ב-1929 בבגדד שבעיראק.
תקופת בית הספר
סבא למד בבית ספר עממי בגדאד שבעיראק שם היו קונים אוכל לפני שהיו מגיעים לבית הספר, בדרך כלל היו ערבים שהלכו עם היהודים לבית הספר ולפעמים היו מכות בדרך, כל בוקר היו עושים מסדר לפני כניסה לכיתות ושרו את ההימנון העירקי,
הכניסה לכיתות היתה בקצב של שמאל ימין שמאל. לסבא היה תוף והוא ניגן בשביל את הקצב לצעידה(שכולם ילכו באותו קצב).
סבא וחבריו למדו בעל פה את שירי המשוררים וילד שלא ידע המורה לקח סרגל והיכה לו על היד.

השוק של בגדאד
סבא אהב לשוטט בשוק של בגדד כי הוא היה מאוד צבעוני והיו בו כל הפירות שבעולם היו שמה הדברים הכי יפים שלא היו בבית. אם היה פרי שנפל הוא היה לוקח אותו וזוכה לאכול. פעם קרה שילד ערבי גדול וחזק תפס את סבא שלי והיכה אותו. הוא נתן לו סטירה כל כך חזקה עד שהיה לסבא סימן כחול בפנים.

סבא אהב לשחות ולבלות בנהר החידקל שהיה נהר בגודל של נהר הירדן. אבא שלו נהג לקחת אותו לנהר ולקשור לו אל הגב מצוף עשוי מחתיכה של כף תמרים. על כף התמרים אביו ניקב חורים וקשר אותו אל הגב של סבא שלי וכך היה צף. זה היה תחליף למצופים.כך סבא למד לשחות.

העלייה לארץ
בגיל 13 העפיל ארצה דרך סוריה ולבנון. סבא חצה את גבול לבנון ברגל לארץ ישראל, שהייתה תחת שלטון בריטי. בשנים 1942-46 התגורר בצפון הארץ. בקיבוץ מעוז חיים דפנה וחולתה, והתחנך בבתי הספר האזוריים. ב-1945 התגייס לפלמ"ח והצטרף להכשרת "הנוער העובד" בקיבוץ דפנה. שרת בפלוגה ט' בגדוד השלישי. השתתף בהקמת קיבוץ משגב עם בפעילויות השונות של הפלמ"ח בצפון.
מלחמת העצמאות
באפריל 1948 נפצע קשה בפעולת לשחרור מצודת נבי יושע (מצודת כוח), במסגרת הגדוד השלישי של חטיבת יפתח. סבא הוכר כנכה צה"ל עקב פציעה זו. כאשר השתפר מצב בריאותו, עלה לדרך בורמה לירושלים הנצורה אז, התנדב לשרת בחיל מודיעין שהיה אז בחיתוליו.המשיך לשרת בחיל המודיעין לאורך כל שירותו בצה"ל והשתתף במבצעי מודיעין שונים עד לשחרורו ב-1970 מצה"ל בדרגת רב סרן.חיים באזרחות
לאחר השחרור מצה"ל החל ללמוד פיסול ואומנות בכפר האומנים עין הוד. לימודיו נמשכו שם 4 שנים, ואחר כך המשיך את לימודיו האומנותיים באגודה הישראלית לאומנות בתל אביב- היו לו תערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד רבות. הטכניקה החביבה עליו באמנות היא תקליטים על קָנוָוס עשויים בזלת ושמן ומתארים דמויות קדמוניות תנ"כיות.עובדיה שזר מתגורר בהרצלייה. לסבא 2 ילדים ו-5 נכדים.

עוד על סבא ויקיפדיה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה